Šermukšniai meduje. Užšaldyti ir atlaidinti bet kokie šermukšniai kepami ant skardos orkaitėje ar krosnyje. Po to beriami į užvirintą medų ir verdami, kol suverda.

Šermukšniai cukruje. Šermukšnių obuoliukų vaisynai (neatskirti nuo vaiskočių) pamerkiami į karštą cukraus tirpalą (5 dalys vandens ir 4 dalys cukraus), po to iškeliami, atskiriami nuo vaiskočių, apibarstomi cukraus pudra ir apdžiovinami praviroje orkaitėje arba krosnyje. Apdžiuvę vaisiai beriami į stiklinius indus ir sandariai uždaromi.

Dviejų kiaušinių baltymuose ištrinti 150 g cukraus ir plakti, kol susidarys balta vientisa masė. Į šią masę įpilti vienos citrinos sultis ir galutinai išplakti iki sukietėjimo. 1 kg vytintų sodinių šermukšnių vaisių išvolioti gautoje masėje, apibarstyti cukraus pudra ir paskleisti vienu sluoksniu apdžiūti.

Šermukšnių sirupas. 2 kg sodinių šermukšnių užpilti dviem stiklinėmis vandens ir virti , kol suminkštės. Pertrinti per sietą ir išspausti sultis. Iš 200 g cukraus ir 250 g vandens paruošti sirupą ir sumaišius su sultimis užvirinti. Sirupą laikyti vėsioje vietoje, sandariai uždarytuose induose. Sirupe yra sorbito, todėl jis tinka ir diabetikams.

Vytinti šermukšniai. Šermukšniai skinami su vaisynais ir pasleisti vienu sluoksniu vytinamigerai vėdinamoje patalpoje. Vytinti saldžiavaisiai šermukšniai apibarstyti cukraus pudra konditerijoje ir kulinarijoje naudojami kaip razinų pakaitalas.

Džiovinti šermukšniai. Geriau tinka saldžiavaisiai. Pirmiausiai neatskirti nuo kotelių vaisiai apvytinami paskleisti pavėsyje. Po to skinami nuo kotelių ir paskleisti 1-3 eilėmis džiovinami ant krosnies ar orkaitėje (temperatūra neturi būti aukštesnė 60 laipsnių).

Ką tik nuskintus šermukšnius su visais vaisynais džiovinti 60-80 laipsnių temperatūroje arba šiltoje, gerai vėdinamoje patalpoje paskleistus vienu sluoksniu ar pakabintus ant ištemptų virvelių.

Arbatos. 300 g džiovintų bet kokių rūšių ar veislių šermukšnių vaisių, 50 g džiovintų aviečių vaisių, 25 g džiovintų juodųjų serbentų lapų. Naudoti kaip arbatžolių pakaitalą.

Lygiomis dalimis sumaišyti džiovintus smulkintus šermukšnių ir erškėčių vaisius. Valgomasis šaukštas mišinio užpilamas 2 stiklinėmiss verdančio vandens ir verdama 10 minučių. Sandariai uždarytame inde laikoma vėsioje tamsioje patalpoje 4 val. Po to nukošiamas per marlę ir pagal skonį pridedama cukraus. Gerti 3 kartus per dieną po ½ stiklinės.

Įšaldyti šermukšniai. Šaldomi ką tik surinkti vaisiai. Pirmąsias dvi valandas šaldoma ne žemesnėje kaip -7 laipsnių temperatūroje. Iš atlaidintų vaisių išspaustos sultys būna skaidrios ir aromatingos, jose išlieka daug vitaminų.

Šermukšnių užpiltinė. Vytinti paprastųjų šermukšnių vaisiai beriami į butelius (apie 2/3 tūrio), užpilami degtine ir sandariai uždaromi. Laikomi tamsioje patalpoje, kol įgyja tamsiai gintarinę spalvą. Nukoštas užpilas paskaninamas cukrumi pagal skonį.

Šermukšnių vynas. Grynas sultis tinka vartoti tik saldžiavaisių veislių, kitų vynas esti aitrus ir tinka vartoti tik po 2-3 metų. Karčiosios šermukšnių sultys dažniausiai maišomos su obuolių sultimis. Vidutinio stiprumo vynui gaminti reikia 63 l obuolių sulčių, 7 l šermukšnių sulčių, 30 l vandens, 8 kg cukraus. Labai stipriam ir saldžiam vynui į 81 l obuolių sulčių pilama 9 l šermukšnių sulčiųir beriama 27 kg cukraus. Saldžiam vynui šis santykis toks: 72:8:33. Jeigu gaminamas vynas iš grynųjųsaldžiavaisių šermukšnių, sultys skiedžiamos taip: stipriam vynui imama 32 l sulčių, 56 l vandens ir dedama 20 kg cukraus. Saldžiam vynui gaminti į 40 l sulčių pilami 37 l vandens ir beriama 38 kg cukraus. Prieš spaudžiant sultis šermukšnių plauti nereikia (turi išlikti ant odelės esančios mielių kolonijos). Šermukšnių vyne išlieka 5`9 - `92% katechinų (P vitaminų). Vynas vartojamas išlaikytas 2-2,5 metų.