Vytinti ir džiovinti pavėsyje arba krosnyje iki 60 laipsnių temperatūroje, šermukšnių obuoliukai daugelyje šalių naudojami liaudies medicinoje kaip polivitamininė, tonizuojanti ir organizmą stiprinanti priemonė. Liaudies medicinoje šermukšniai laikomi šlapimą ir tulžį varančiais, vidurius švelniai liuosuojančiais ir kraujavimą stabdančiais. Geriant užpiltinę ir kompresais buvo gydomas net reumatas.

 

Šermukšnių vaisiais buvo gydomos kepenų ligos, inkstų akmenligė, tulžies pūslės uždegimas. Inkstų ir tulžies pūslės akmenligę gydydavo šermukšnių obuoliukų, išvirtų cukraus sirupe tyrele (prieš valgį po 2-3 valgomuosius šaukštus per dieną).

Pasaldintas šviežių obuoliukų sultis arba sirupą geria sergantieji gastritu, esant sumažintam skrandžio rūgštingumui, širdies ligomis, taip pat hipertoninės ligos ir peršalimo atvejais.

Vytintus ar džiovintus vaisius sumalus mėsmale, sumaišius su džiovintomis aviečių šakelėmis ir juodųjų serbentų lapais, galima užplikinti arbatą, mažinančią nuovargį, didinančią energiją ir protinį aktyvumą. Šermukšniai turi sudaryti ne daugiau 2/3 bendro mišinio svorio.

J. Vasiliauskas (1991m.) teigia, kad vaisiuose susitelkusios biologiškai aktyvios medžiagos didina gleivinės atsparumą, gerina kraujagyslių elastingumą, mažina kraujo spaudimą (tinka hemorojui gydyti), gerina medžiagų apykaitą, lėtina aterosklerozės vystimąsi. Pažymimas teigiamas šermukšnių poveikis kepenims (skatina tulžies išsiskyrimą), inkstams ir apskritai virškinamajam traktui. Jais gydoma paradantozė. Kadangi vaisiuose yra iki 3 % sorito, jie tinka vartoti sergantiems diabetu.

Vitaminų gausa ir ypač dideliu pektinų kiekiu pasižymintys šermukšniai yra geri antiradiantai ir vartojami padidintos radiacijos sukeliamų ligų profilaktikai ir gydymui.

Šermukšnių vaisių nepatartina vartoti kai padidėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas, ypač kai sergama opalige. Reikėtų vengti juos vartoti žmonėms linkusiems viduriuoti.

Vaistinei žaliavai šermukšniai skinami su vaisynais (kekėmis). Be kotelių skinami tik greitam vartojimui. Su koteliais nuskinti šermukšnių obuoliukai mažiau genda ir greičiau išdžiūsta ( paskleisti plonu sluoksniu gerai vėdinamoje patalpoje, o dar geriau pakabinti ant ištemptų virvelių). Tačiau kekes reikia skinti ar kirpti atsargiai, nepažeidžiant šakutės viršūninio pumpuro.

Su kekėmis be lapelių šermukšniai vėsioje patalpoje ( 0-5 laipsniai) išsilaiko iki 5 – 6 mėnesius.